WSL1206R0670FTB
Mfr.Part #
WSL1206R0670FTB
Description
RES 0.067 OHM 1% 1/4W 1206
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Max Operating Temperature :
170°C
Power Rating :
250mW
Width :
1.6mm
Supplier Device Package :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
67mOhms
Number of Pins :
Length :
3.2mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±1%
Case Code (Imperial) :
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Package / Case :
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Datasheets
WSL1206R0670FTB
Vishay / Dale WSL1206R0670FTB
WSL Series, Metal Element, 67mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C