WSL1206R0670FEA
Mfr.Part #
WSL1206R0670FEA
Description
RES 0.067 OHM 1% 1/4W 1206
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
1.6mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
250mW
Max Operating Temperature :
170°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Resistance :
67mOhms
Length :
3.2mm
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
WSL1206R0670FEA
Vishay / Dale WSL1206R0670FEA
WSL Series, Metal Element, 67mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C