WSL1206R0660FTB
Mfr.Part #
WSL1206R0660FTB
Description
RES 0.066 OHM 1% 1/4W 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Max Operating Temperature :
170°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±1%
Resistance :
66mOhms
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Datasheets
WSL1206R0660FTB
Vishay / Dale WSL1206R0660FTB
WSL Series, Metal Element, 66mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C