WSL1206R0650FTB
Mfr.Part #
WSL1206R0650FTB
Description
RES 0.065 OHM 1% 1/4W 1206
Length :
3.2mm
Case Code (Metric) :
Width :
1.6mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
170°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of Pins :
Contact Plating :
Lead, Tin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
250mW
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Resistance :
65mOhms
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Published :
Datasheets
WSL1206R0650FTB
Vishay / Dale WSL1206R0650FTB
WSL Series, Metal Element, 65mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C