WSL1206R0630FEA
Mfr.Part #
WSL1206R0630FEA
Description
RES 0.063 OHM 1% 1/4W 1206
Min Operating Temperature :
-65°C
Width :
1.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Military Standard :
Not
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
170°C
Published :
Depth :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Contact Plating :
Tin
Supplier Device Package :
Resistance :
63mOhms
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
18 Weeks
Length :
3.2mm
Datasheets
WSL1206R0630FEA
Vishay / Dale WSL1206R0630FEA
WSL Series, Metal Element, 63mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C