WSL1206R0620FEA
Mfr.Part #
WSL1206R0620FEA
Description
RES 0.062 OHM 1% 1/4W 1206
Power Rating :
250mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Contact Plating :
Tin
Width :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
170°C
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
62mOhms
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Published :
Length :
3.2mm
Datasheets
WSL1206R0620FEA
Vishay / Dale WSL1206R0620FEA
WSL Series, Metal Element, 62mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C