WSL1206R0600FEB
Mfr.Part #
WSL1206R0600FEB
Description
RES 0.06 OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated DC :
120mV
Length :
3.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Power Rating :
250mW
Factory Lead Time :
18 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
635μm
Depth :
1.6mm
Resistance :
60mOhms
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Max Operating Temperature :
170°C
Voltage - Rated :
120mV
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Width :
1.6mm
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Datasheets
WSL1206R0600FEB
Vishay / Dale WSL1206R0600FEB
WSL Series, Metal Element, 60mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C