WSL1206R0580FEA
Mfr.Part #
WSL1206R0580FEA
Description
RES 0.058 OHM 1% 1/4W 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Width :
1.6mm
Ratings :
AEC-Q200
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
170°C
Resistance :
58mOhms
Power Rating :
250mW
Length :
3.2mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Package / Case :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Datasheets
WSL1206R0580FEA
Vishay / Dale WSL1206R0580FEA
WSL Series, Metal Element, 58mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C