WSL1206R0570FEA
Mfr.Part #
WSL1206R0570FEA
Description
RES 0.057 OHM 1% 1/4W 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Length :
3.2mm
Max Operating Temperature :
170°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Width :
1.6mm
Resistance :
57mOhms
Tolerance :
±1%
WSL
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
WSL1206R0570FEA
Vishay / Dale WSL1206R0570FEA
WSL Series, Metal Element, 57mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C