WSL1206R0560FEA
Mfr.Part #
WSL1206R0560FEA
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.056 OHM 1% 1/4W 1206
Stock
78
In Stock :
78
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Depth :
1.6mm
Case Code (Imperial) :
1206
Tolerance :
±1%
Power Rating :
250mW
Resistance :
56mOhms
Length :
3.2mm
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
3216
Military Standard :
Not
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
170°C
Width :
1.6mm
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Published :
Weight :
16.187578mg
Datasheets
WSL1206R0560FEA
Vishay / Dale WSL1206R0560FEA
WSL Series, Metal Element, 56mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C