WSL1206R0550FEA
Mfr.Part #
WSL1206R0550FEA
Description
RES 0.055 OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Width :
1.6mm
Resistance :
55mOhms
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Length :
3.2mm
Max Operating Temperature :
170°C
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Datasheets
WSL1206R0550FEA
Vishay / Dale WSL1206R0550FEA
WSL Series, Metal Element, 55mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C