WSL1206R0540FEA
Mfr.Part #
WSL1206R0540FEA
Description
RES 0.054 OHM 1% 1/4W 1206
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±1%
Published :
Power Rating :
250mW
Resistance :
54mOhms
Datasheets
WSL1206R0540FEA
Vishay / Dale WSL1206R0540FEA
WSL Series, Metal Element, 54mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C