WSL1206R0500FBA18
Mfr.Part #
WSL1206R0500FBA18
Description
RES 0.05 OHM 1% 1/2W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
635μm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Series :
WSL-HP
Composition :
Metal Element
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
250mW
Max Operating Temperature :
170°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Width :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Length :
3.2mm
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Published :
Resistance :
50MOhms
Datasheets
WSL1206R0500FBA18
Vishay / Dale WSL1206R0500FBA18
WSL-HP Series, Metal Element, 50mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C