WSL1206R0470FEB
Mfr.Part #
WSL1206R0470FEB
Description
RES 0.047 OHM 1% 1/4W 1206
Width :
1.6mm
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Case Code (Metric) :
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
170°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Number of Pins :
Length :
3.2mm
18 Weeks
Weight :
16.187578mg
Resistance :
47mOhms
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
WSL1206R0470FEB
Vishay / Dale WSL1206R0470FEB
WSL Series, Metal Element, 47mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C