WSL1206R0460FEB
Mfr.Part #
WSL1206R0460FEB
Description
RES 0.046 OHM 1% 1/4W 1206
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
Width :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Package / Case :
Max Operating Temperature :
170°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Supplier Device Package :
Length :
3.2mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Case Code (Imperial) :
Resistance :
46mOhms
Tolerance :
±1%
Composition :
Metal Element
Case Code (Metric) :
Power Rating :
250mW
Datasheets
WSL1206R0460FEB
Vishay / Dale WSL1206R0460FEB
WSL Series, Metal Element, 46mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C