WSL1206R0450FEA
Mfr.Part #
WSL1206R0450FEA
Description
RES 0.045 OHM 1% 1/4W 1206
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Width :
1.6mm
Supplier Device Package :
Published :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Operating Temperature :
170°C
Resistance :
45mOhms
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Package / Case :
Length :
3.2mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Power Rating :
250mW
Datasheets
WSL1206R0450FEA
Vishay / Dale WSL1206R0450FEA
WSL Series, Metal Element, 45mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C