WSL1206R0440FEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL1206R0440FEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
RES 0.044 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±1%
Ratings :
AEC-Q200
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
3.2mm
Series :
WSL
Package / Case :
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
1.6mm
Contact Plating :
Tin
Resistance :
44mOhms
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Height :
635μm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Composition :
Metal Element
Power Rating :
250mW
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
170°C
Datasheets
WSL1206R0440FEA
Vishay / Dale WSL1206R0440FEA
WSL Series, Metal Element, 44mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C