WSL1206R0430FEA
Mfr.Part #
WSL1206R0430FEA
Description
RES 0.043 OHM 1% 1/4W 1206
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Length :
3.2mm
Supplier Device Package :
Package / Case :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Width :
1.6mm
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Published :
Composition :
Metal Element
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
170°C
Height :
635μm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
43mOhms
Datasheets
WSL1206R0430FEA
Vishay / Dale WSL1206R0430FEA
WSL Series, Metal Element, 43mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C