WSL1206R0400FEB
Mfr.Part #
WSL1206R0400FEB
Description
RES 0.04 OHM 1% 1/4W 1206
WSL
Voltage - Rated DC :
100mV
Composition :
Metal Element
REACH SVHC :
No SVHC
Min Operating Temperature :
-65°C
Supplier Device Package :
Height :
635μm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Length :
3.2mm
Resistance :
40mOhms
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Package / Case :
Width :
1.6mm
Ratings :
AEC-Q200
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated :
100mV
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
250mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Published :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
170°C
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Number of Pins :
2
Datasheets
WSL1206R0400FEB
Vishay / Dale WSL1206R0400FEB
WSL Series, Metal Element, 40mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C