WSL1206R0400FEA
Mfr.Part #
WSL1206R0400FEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.04 OHM 1% 1/4W 1206
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Max Power Dissipation :
250mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Contact Plating :
Tin
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
100mV
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Working Voltage :
0.1V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Number of Terminations :
2
Depth :
1.6mm
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
18 Weeks
Surface Mount :
yes
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
250mW
Resistance :
40mOhm
Voltage - Rated AC :
100mV
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Height :
635μm
Military Standard :
Not
Datasheets
WSL1206R0400FEA
Vishay / Dale WSL1206R0400FEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WSL Series, Metal Element, 40mOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C