WSL1206R0400FBA18
Mfr.Part #
WSL1206R0400FBA18
Description
RES 0.04 OHM 1% 1/2W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Supplier Device Package :
Package / Case :
Power Rating :
250mW
Resistance :
40mOhms
Width :
1.6mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Published :
Length :
3.2mm
Max Operating Temperature :
170°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
14 Weeks
Series :
WSL-HP
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
635μm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
WSL1206R0400FBA18
Vishay / Dale WSL1206R0400FBA18
WSL-HP Series, Metal Element, 40mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C