WSL1206R0330FEB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL1206R0330FEB
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
RES 0.033 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
33mOhms
Supplier Device Package :
Termination :
SMD/SMT
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
250mW
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Length :
3.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
1.6mm
Height :
635μm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Package / Case :
Depth :
1.6mm
Case Code (Metric) :
Composition :
Metal Element
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
170°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
WSL
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Number of Pins :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Military Standard :
Not
Datasheets
WSL1206R0330FEB
Vishay / Dale WSL1206R0330FEB
WSL Series, Metal Element, 33mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C