WSL1206R0300FEK
Mfr.Part #
WSL1206R0300FEK
Description
RES 0.03 OHM 1% 1/4W 1206
Resistance :
30mOhms
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
Unknown
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Bulk
Depth :
1.6mm
Case Code (Metric) :
Composition :
Metal Element
Lead Free :
Lead Free
Height :
635μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Number of Pins :
2
Width :
1.6mm
Power Rating :
250mW
Series :
WSL
Contact Plating :
Tin
Max Operating Temperature :
170°C
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±1%
1 (Unlimited)
Published :
Package / Case :
Length :
3.2mm
Datasheets
WSL1206R0300FEK
Vishay / Dale WSL1206R0300FEK
WSL Series, Metal Element, 30mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C