WSL1206R0280FEA18
Mfr.Part #
WSL1206R0280FEA18
Description
RES 0.028 OHM 1% 1/2W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
28mOhms
Supplier Device Package :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Series :
WSL-HP
Power Rating :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
WSL1206R0280FEA18
Vishay / Dale WSL1206R0280FEA18
WSL-HP Series, Metal Element, 28mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C