WSL1206R0280FBA18
Mfr.Part #
WSL1206R0280FBA18
Description
RES 0.028 OHM 1% 1/2W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
3.2mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Max Operating Temperature :
170°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Number of Terminations :
2
Height :
635μm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Radiation Hardening :
No
Series :
WSL-HP
Factory Lead Time :
14 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
250mW
Width :
1.6mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supplier Device Package :
Resistance :
28mOhms
Datasheets
WSL1206R0280FBA18
Vishay / Dale WSL1206R0280FBA18
WSL-HP Series, Metal Element, 28mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C