WSL1206R0270FTB
Mfr.Part #
WSL1206R0270FTB
Description
RES 0.027 OHM 1% 1/4W 1206
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
27mOhms
Series :
WSL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
14 Weeks
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Operating Temperature :
170°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Composition :
Metal Element
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
WSL1206R0270FTB
Vishay / Dale WSL1206R0270FTB
WSL Series, Metal Element, 27mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C