WSL1206R0270FEB18
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL1206R0270FEB18
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
RES 0.027 OHM 1% 1/2W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
18 Weeks
Composition :
Metal Element
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
170°C
Package / Case :
Contact Plating :
Tin
Published :
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Supplier Device Package :
Series :
WSL-HP
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
27mOhms
Datasheets
WSL1206R0270FEB18
Vishay / Dale WSL1206R0270FEB18
WSL-HP Series, Metal Element, 27mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C