WSL1206R0250FTB
Mfr.Part #
WSL1206R0250FTB
Description
RES 0.025 OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Termination :
SMD/SMT
Series :
WSL
Number of Pins :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Supplier Device Package :
Height :
635μm
Max Operating Temperature :
170°C
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Width :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power Rating :
250mW
Package / Case :
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Tolerance :
±1%
Resistance :
25mOhms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Length :
3.2mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
WSL1206R0250FTB
Vishay / Dale WSL1206R0250FTB
WSL Series, Metal Element, 25mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C