WSL1206R0249FTB
Mfr.Part #
WSL1206R0249FTB
Description
RES 0.0249 OHM 1% 1/4W 1206
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Series :
WSL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
14 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
170°C
Resistance :
24.9mOhms
Package / Case :
Datasheets
WSL1206R0249FTB
Vishay / Dale WSL1206R0249FTB
WSL Series, Metal Element, 24.9mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C