WSL1206R0240FEK
Mfr.Part #
WSL1206R0240FEK
Description
RES 0.024 OHM 1% 1/4W 1206
Supplier Device Package :
Military Standard :
Not
Resistance :
24mOhms
Packaging :
Bulk
Width :
1.6mm
Depth :
1.6mm
Contact Plating :
Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Operating Temperature :
170°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Tolerance :
±1%
Series :
WSL
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Package / Case :
Length :
3.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
635μm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
WSL1206R0240FEK
Vishay / Dale WSL1206R0240FEK
WSL Series, Metal Element, 24mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C