WSL1206R0240FEA
Mfr.Part #
WSL1206R0240FEA
Description
RES 0.024 OHM 1% 1/4W 1206
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Resistance :
24mOhms
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
WSL
Ratings :
AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Datasheets
WSL1206R0240FEA
Vishay / Dale WSL1206R0240FEA
WSL Series, Metal Element, 24mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C