WSL1206R0230FBA18
Mfr.Part #
WSL1206R0230FBA18
Description
RES 0.023 OHM 1% 1/2W 1206
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Composition :
Metal Element
Published :
Supplier Device Package :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
3.2mm
Resistance :
23mOhms
Tolerance :
±1%
Width :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Max Operating Temperature :
170°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
250mW
Package / Case :
Series :
WSL-HP
Packaging :
Bulk
Height :
635μm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Datasheets
WSL1206R0230FBA18
Vishay / Dale WSL1206R0230FBA18
WSL-HP Series, Metal Element, 23mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C