WSL1206R0220FEB
Mfr.Part #
WSL1206R0220FEB
Description
RES 0.022 OHM 1% 1/4W 1206
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Height :
635μm
Series :
WSL
Max Operating Temperature :
170°C
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Resistance :
22MOhms
Composition :
Metal Element
Number of Pins :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±1%
Power Rating :
250mW
Package / Case :
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Width :
1.6mm
Case Code (Imperial) :
AEC-Q200
Length :
3.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Depth :
1.6mm
Number of Terminations :
2
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Military Standard :
Not
Datasheets
WSL1206R0220FEB
Vishay / Dale WSL1206R0220FEB
WSL Series, Metal Element, 22mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C