WSL1206R0210FEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL1206R0210FEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
RES 0.021 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
635μm
Composition :
Metal Element
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Published :
Width :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Max Operating Temperature :
170°C
Supplier Device Package :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
3.2mm
Series :
WSL
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
21mOhms
Radiation Hardening :
No
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Package / Case :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
WSL1206R0210FEA
Vishay / Dale WSL1206R0210FEA
WSL Series, Metal Element, 21mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C