WSL1206R0200JEA18
Mfr.Part #
WSL1206R0200JEA18
Description
RES 0.02 OHM 5% 1/2W 1206
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Resistance :
20mOhms
Power Rating :
250mW
Factory Lead Time :
18 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
635μm
Contact Plating :
Tin
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Width :
1.6mm
Composition :
Metal Element
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Length :
3.2mm
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
170°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Series :
WSL-HP
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Datasheets
WSL1206R0200JEA18
Vishay / Dale WSL1206R0200JEA18
WSL-HP Series, Metal Element, 20mOhms, 0.5W 1/2W, ±5%, -65°C~170°C