WSL1206R0200FEK
Mfr.Part #
WSL1206R0200FEK
Description
RES 0.02 OHM 1% 1/4W 1206
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Operating Temperature :
170°C
Packaging :
Bulk
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
Number of Pins :
Width :
1.6mm
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
20mOhms
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Depth :
1.6mm
Length :
3.2mm
Package / Case :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Series :
WSL
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
250mW
Datasheets
WSL1206R0200FEK
Vishay / Dale WSL1206R0200FEK
WSL Series, Metal Element, 20mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C