WSL1206R0200FEB
Mfr.Part #
WSL1206R0200FEB
Description
RES 0.02 OHM 1% 1/4W 1206
Stock
900
In Stock :
900
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated :
70mV
Series :
WSL
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±1%
Height :
635μm
Military Standard :
Not
Width :
1.6mm
Weight :
16.187578mg
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Max Operating Temperature :
170°C
Published :
2016
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Number of Pins :
2
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
REACH SVHC :
No SVHC
Power Rating :
250mW
Voltage - Rated DC :
70mV
Supplier Device Package :
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
18 Weeks
Resistance :
20mOhms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Length :
3.2mm
Package / Case :
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
WSL1206R0200FEB
Vishay / Dale WSL1206R0200FEB
WSL Series, Metal Element, 20mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C