WSL1206R0200DTB
Mfr.Part #
WSL1206R0200DTB
Description
RES 0.02 OHM 0.5% 1/4W 1206
635μm
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Number of Pins :
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Width :
1.6mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Case Code (Metric) :
Length :
3.2mm
Series :
WSL
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
20mOhms
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Case Code (Imperial) :
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
170°C
Datasheets
WSL1206R0200DTB
Vishay / Dale WSL1206R0200DTB
WSL Series, Metal Element, 20mOhms, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -65°C~170°C