WSL1206R0200DTA
Mfr.Part #
WSL1206R0200DTA
Description
RES 0.02 OHM 0.5% 1/4W 1206
1 (Unlimited)
Length :
3.2mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height :
635μm
Width :
1.6mm
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Resistance :
20mOhms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
170°C
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±0.5%
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Composition :
Metal Element
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Package / Case :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Series :
WSL
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
WSL1206R0200DTA
Vishay / Dale WSL1206R0200DTA
WSL Series, Metal Element, 20mOhms, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -65°C~170°C