WSL1206R0200DEA
Mfr.Part #
WSL1206R0200DEA
Description
RES 0.02 OHM 0.5% 1/4W 1206
Resistance :
20mOhms
Military Standard :
Not
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Depth :
1.6mm
Power Rating :
250mW
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
1.6mm
Supplier Device Package :
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Length :
3.2mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
170°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
WSL
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
WSL1206R0200DEA
Vishay / Dale WSL1206R0200DEA
WSL Series, Metal Element, 20mOhms, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -65°C~170°C