WSL1206R0190FEB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL1206R0190FEB
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
RES 0.019 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Number of Terminations :
2
Composition :
Metal Element
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Series :
WSL
Resistance :
19mOhms
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
WSL1206R0190FEB
Vishay / Dale WSL1206R0190FEB
WSL Series, Metal Element, 19mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C