WSL1206R0180FTB
Mfr.Part #
WSL1206R0180FTB
Description
RES 0.018 OHM 1% 1/4W 1206
Tape and Reel (TR)
Length :
3.2mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Ratings :
AEC-Q200
Height :
635μm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Supplier Device Package :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Package / Case :
Max Operating Temperature :
170°C
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-65°C
Metal Element
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Series :
WSL
Factory Lead Time :
14 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
Power Rating :
250mW
Width :
1.6mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Resistance :
18mOhms
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Published :
Datasheets
WSL1206R0180FTB
Vishay / Dale WSL1206R0180FTB
WSL Series, Metal Element, 18mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C