WSL1206R0180FEK
Mfr.Part #
WSL1206R0180FEK
Description
RES 0.018 OHM 1% 1/4W 1206
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
18mOhms
Series :
WSL
Width :
1.6mm
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
170°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Length :
3.2mm
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Datasheets
WSL1206R0180FEK
Vishay / Dale WSL1206R0180FEK
WSL Series, Metal Element, 18mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C