WSL1206R0180FEB
Mfr.Part #
WSL1206R0180FEB
Description
RES 0.018 OHM 1% 1/4W 1206
Min Operating Temperature :
-65°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
16.187578mg
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Power Rating :
250mW
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
18mOhms
Factory Lead Time :
18 Weeks
Width :
1.6mm
Max Operating Temperature :
170°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Series :
WSL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
Package / Case :
Height :
635μm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Length :
3.2mm
Datasheets
WSL1206R0180FEB
Vishay / Dale WSL1206R0180FEB
WSL Series, Metal Element, 18mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C