WSL1206R0170FTA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL1206R0170FTA
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
RES 0.017 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Series :
WSL
Case Code (Metric) :
Supplier Device Package :
Number of Pins :
Height :
635μm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Termination :
SMD/SMT
Published :
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
14 Weeks
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Max Operating Temperature :
170°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
1.6mm
Lead Free :
Lead Free
Composition :
Metal Element
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Contact Plating :
Lead, Tin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Min Operating Temperature :
-65°C
Package / Case :
Length :
3.2mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Resistance :
17mOhms
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Datasheets
WSL1206R0170FTA
Vishay / Dale WSL1206R0170FTA
WSL Series, Metal Element, 17mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C