WSL1206R0170FEB18
Mfr.Part #
WSL1206R0170FEB18
Description
RES 0.017 OHM 1% 1/2W 1206
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Resistance :
17mOhms
Max Operating Temperature :
170°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Tin
Series :
WSL-HP
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Datasheets
WSL1206R0170FEB18
Vishay / Dale WSL1206R0170FEB18
WSL-HP Series, Metal Element, 17mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C