WSL1206R0170FEB
Mfr.Part #
WSL1206R0170FEB
Description
RES 0.017 OHM 1% 1/4W 1206
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Package / Case :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Series :
WSL
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Height :
635μm
Weight :
16.187578mg
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Max Operating Temperature :
170°C
Ratings :
AEC-Q200
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Number of Pins :
Radiation Hardening :
No
Length :
3.2mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Tin
Resistance :
17mOhms
Case Code (Metric) :
Width :
1.6mm
Power Rating :
250mW
Datasheets
WSL1206R0170FEB
Vishay / Dale WSL1206R0170FEB
WSL Series, Metal Element, 17mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C