WSL1206R0170FEA
Mfr.Part #
WSL1206R0170FEA
Description
RES 0.017 OHM 1% 1/4W 1206
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Depth :
1.6mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Series :
WSL
Max Operating Temperature :
170°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Supplier Device Package :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Height :
635μm
Number of Terminations :
2
Width :
1.6mm
1 (Unlimited)
Length :
3.2mm
Published :
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±1%
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Package / Case :
Contact Plating :
Tin
Military Standard :
Not
Resistance :
17mOhms
Datasheets
WSL1206R0170FEA
Vishay / Dale WSL1206R0170FEA
WSL Series, Metal Element, 17mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C