WSL1206R0160FTB
Mfr.Part #
WSL1206R0160FTB
Description
RES 0.016 OHM 1% 1/4W 1206
Max Operating Temperature :
170°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Resistance :
16MOhms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Published :
Series :
WSL
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Datasheets
WSL1206R0160FTB
Vishay / Dale WSL1206R0160FTB
WSL Series, Metal Element, 16mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C