WSL1206R0160FBA18
Mfr.Part #
WSL1206R0160FBA18
Description
RES 0.016 OHM 1% 1/2W 1206
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Resistance :
16MOhms
Max Operating Temperature :
170°C
Supplier Device Package :
Lead Free :
Lead Free
Series :
WSL-HP
Length :
3.2mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
14 Weeks
Width :
1.6mm
Datasheets
WSL1206R0160FBA18
Vishay / Dale WSL1206R0160FBA18
WSL-HP Series, Metal Element, 16mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C